Yurt Dışından Alışveriş Nasıl Yapılır?

yurt-disindan-alisveris-nasil-yapilir
Yurt Dışından Alışveriş Nasıl Yapılır?

AliExpress, GearBest ve BangGood siteleri ile Türkiye ‘den nasıl alışveriş yapılacağı hakkında size rehber olması için tüm detayları sizlere aktaracağız.

Ülkemizde de oldukça kullanılır olan yurt dışı sitelerinden artık alışveriş yapmak çok kolay, çünkü sitede Türkçe dil ve TL para birimi mevcut. Ama tabii burada önemli olan bazı kriterler var. Bu kriterler siteler ile alakalı olmayıp, tamamen “Ticaret Bakanlığı Gümrük Kanunu“ndan kaynaklanmaktadır.

Gümrük Mevzuatı Hakkında

Yurt dışından ticari değer taşımayan yani kar amacı olmayan bir işlem için üst sınır 2018 yılı itibari ile 22 Euro‘dur. Yani 22 Euro’yu aşan ürünler gümrük müdürlükleri tarafından el konulabilir. Bu ürünleri alamayacağınız anlamına gelmez. İlgili gümrük müdürlüğüne gidip, KDV oranında vergisini ödeyerek ürünü makbuz ile yine teslim alabilirsiniz. Yani vergisini ödemeyi göze aldığınız 22 Euro’yu geçen ürünleri de vergisini ödemek koşulu ile alabilirsiniz. Ama burada önemle dikkat etmeniz gereken bir durum da gümrük müdürlükleri size ürünün geldiğini ve gönderiminin sağlanmadığı hakkında bilgi vermez. Bu sebeple ürünün takibini yapmalısınız. İlgili kargo firmasının paket takip detaylarında bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Peki, bu detayları öğrendikten sonra yurt dışından alışveriş için neler yapmanız gerekir?

1. Siteye Üye Olmak.

Üye olurken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Adres konusuna önem göstermeniz gerekiyor. Adresinizi sokak, apartman adı, posta vs. tüm detayları ile girmelisiniz. Siz özellikle farklı bir firma seçmediyseniz paketiniz muhtemelen PTT kargo ile gelecektir. Bu sebeple kesinlikle gündüzleri teslim alacak birilerinin olduğu adresi veya iş adresinizi vermelisiniz ki kurye ilk geldiğinde ürünü teslim alabilsin, yoksa ürün belli bir süre sonra size haber verilmeksizin geri iade gönderilebilir. Böyle bir durumda endişe etmeyin, çünkü ilgili yurt dışı siteleri kargo takibinden ürünün teslim alınamadığını görür ve paranızı bir süre sonra iade eder.

2. Doğru Ürünü Seçmek

İşte bu kısımda biz AsyaPazar.com olarak hem kaliteli, hem de uygun fiyatlı ürünleri araştırıyor, inceliyor ve sizlere doğru bilgilerle aktarıyoruz. Bu bilgileri size aktarırken hem Türkiye’deki talepleri, hem Türkiye’deki satış fiyatlarını inceliyor, karşılaştırmalarını yapıyor ve avantajlı olması halinde detaylı açıklamalarımız ile birlikte sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda yayınlıyoruz. Facebook ve InstagramYoutube veya Linkedin sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz, birbirinden avantajlı kaliteli ve uygun fiyatları ürünleri, fırsatları kaçırmamış olursunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*